Гмуркач с шнорхел беше спасен от бреговата охрана, след като беше ухапан от акула в в района на град Пензанс, намиращ се на атлантическото крайбрежие на графство Корнуол. Това е първото нападение от този вид в британски води от 1847 г. насам, съобщи вестник „Дейли Телеграф”.

Пострадал е един от краката на жената, превърнала се в мишена за хищника, по време на пътуването организирано от местната туристическа компания Blue Shark Snorkel, целта на което е да даде на хората възможност да видят сините акули отблизо. В някакъв момент по време на гмуркането обаче, не е ясно защо, един от хищниците - за който се смята, че е синя акула - се е обърнал и е нападнал жената. Тези животни са един от няколко вида акули, за които е известно, че мигрират от Атлантическия океан към западното крайбрежие на Корнуол през летните месеци.

Името на жената не е назовано, както не е ясно и дали акулата е влязла в контакт с други гмуркачи от групата.

В изявление, разпространено чрез Blue Shark Snorkel, тя заявява: „Просто исках да кажа, че въпреки края на пътуването, беше невероятно да видя толкова величествени същества в дивата природа и нито за секунда не искам това странно събитие да опетни репутацията на вече преследван вид.

Ние всички поемаме тези рискове, когато влезем в местообитанието на хищник и никога не можем напълно да предвидим реакциите на диво животно.“

Атаките на синята акула са изключително редки

Говорителят на Blue Shark Snorkel посочи: „Събития като това са изключително редки и лесно могат да бъдат погрешно разбрани, така че искаме да се подходи към тях възможно най-разумно. Както знаем, тези неща могат да се случат. Последното нещо, което искаме, е да позволим на спекулациите да вкарат медиите в свят на тенденциозно отношение към акулите, без те да имат някаква вина.

Един местен рибар твърди обаче, че фирмата е използвала техника за да привлече акулите – хвърляйки риба и рибни вътрешности в морето.

Няма причина за безпокойство

Нападенията на акули са изключително редки в Обединеното кралство и през последните няколко десетилетия природозащитниците положиха усилия да променят общественото схващане, че акулите представляват заплаха за хората. Смята се, че от приблизително 475 вида акули, само 12 всъщност представляват заплаха за хората, отбелязва в заключение вестник „Дейли Телеграф”.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.