Юлиян Атанасов, Специално за parallel43

В българския футбол нещата се случват, ама не точно така, както трябва.

Системата за видео асистент рефер (VAR, ВАР) навлезе доста широко в най-популярния спорт на планетата. Идеята е да бъдат сведени до минимум евентуалните съдийски грешки или недоглеждания. Въпросът е как и доколко у нас тази система действа ползотворно. Ами… не действа. Защото у нас грешките са малко, тенденциите са много.

В родния футболен шампионат ставаме свидетели на меко казано неефективната работа на ВАР. Преди броени часове от ПФК „Черно море“ разпространиха изявление относно работата на рефера Иво Андреев - и в качеството му на главен съдия, и като асистент на ВАР. Визират се три конкретни случая, при които решенията на Андреев са определено в ущърб на варненския клуб.

Тези три случая, ако бъдат разгледани подробно и детайлно, а това може да стане веднага, ще докажат, че ПФК „Черно море“ е в пълното си право да протестира срещу Андреев.

И това не са само въпросните три случая! Като цяло у нас системата ВАР не работи ефективно и вместо да сведе до минимум грешките, отново отваря широко вратата за тенденция в отсъждането. ВАР съдията, ако иска, може да покани рефера на терена да разгледа дадена ситуация. Може обаче и да не го покани и да подмине ситуацията с мълчание. На какво основание лежи неговата преценка да се намеси или не? На поръчка? На пристрастие? На мисия? На какво?...

Става така, че вместо ВАР да подобрява съдийството у нас, циментира мисията и мястото в листата на нарядите на рефери, които мислят и действат тенденциозно.

Лек обаче има. Ако управата на съдийската комисия си е на мястото, рефери, позволили си с ВАР или без ВАР тенденция, ще бъдат просто вадени от нарядите и санкционирани жестоко финансово.

Ако това не се превърне в желязно правило, изцепките ще продължават.

Все в ущърб на истинския футбол!

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.