Юлиян Атанасов, Специално за parallel43.bg

Ясно като бял ден е, че и през настоящия сезон съдийството ще е водеща тема в родния футбол. Вече си вижда. Сред най-потърпевшите разбира се, ще е недолюбваният от централата на БФС отбор на „Черно море“, който логично е неприятен съперник за всички ония клубове, които са разчитали и разчитат на подкрепа по пътя към постигане на целите си. Сега конкретно.

Скандалният Никола Попов бе назначен за главен съдия на мача в Разград в неделя между „Лудогорец“ и „Черно море“. Първо ми се ще да отбележа, че когато се говори за съдийски грешки, или по-скоро тенденциозно съдийство, обикновено се дебатират отсъжданията по време на двубоя. Според мен обаче самият факт на определено съдийско назначение, което се появява като новина няколко дни преди сблъсъка, вече е сериозна психо атака, обикновено насочена към единия от съперниците. Обявяването на рефера до голяма степен е в състояние да стресира, да изправи на нокти отбора, който си е поставил определена цел в предстоящия сблъсък. Още повече, ако името на този рефер извиква неприятни спомени. У мен отново, за пореден път, бушува въпросът кой, защо и по какъв критерий избира съдиите на важни сблъсъци между отбори, които би трябвало да разрешат спора си само и единствено с футболни средства и без задкулисни машинации? Дали пък не играят и парите?...

Това естествено е само предположение, защото не може да бъде доказано. Но нека хвърлим поглед към поредното назначение за неделния мач в Разград.

Никола Попов е име, за което в последните 7 - 8 години се е писало страшно много, по различни поводи, обърнете внимание – винаги и само скандални. Достатъчно е човек да хвърли един поглед в необятното интернет пространство и ще се убеди, че няма да се намери там текст, в който за този рефер да са изказани добри думи (изключение е вероятно 2016 г., когато Попов бе обявен за рефер номер 1 у нас). Но това бе доста отдавна, а както е известно, всичко тече и всичко се променя. Зависимостите – също.

Между другото, любопитен факт е, че през същата 2016-а, когато го обявиха за топрефер у нас, Попов бе оплют и за съдийството си в международен мач от лига Европа между „Абърдийн“ и „Марибор“. Тогава наставникът на шотландците Дерек Маккинес нарече Попов трагичен съдия, а показаният от него червен картон – смешен…

Скандалните отсъждания на Попов (показани и непоказани картони, отсъдени и неотсъдени дузпи, променени и непроменени от ВАР решения, отменени и признати голове) не са в един и два мача. От него са пропищявали както официално със становища и жалби, така и неофициално редица отбори като ЦСКА, „Левски“, ЦСКА 48, „Ботев“ (Пд), „Царско село“, „Славия“, „Литекс“, „Черно море“, „Верея“, „Етър“, „Дунав“ и редица футболни босове. Преди време Тити Папазов дори обяви, че ще поведе въстание срещу Никола Попов. Реферът неколкократно е наказван, но много внимателно и милосърдно – най-много с изваждане от нарядите за два - три мача или за месец. Галят го с перце…

Тук е мястото да добавим, че за изминалата 2023 г. Никола Попов оглави една своеобразна класация за най-много допуснати реферски гафове. Медии дори нарекоха Попов „двойкаджията“ в съдийството. Според тази класация Никола Попов е направил 11 очевадни грешки, които са наложили преразглеждане и промяна на решенията му от страна на ВАР.

„Черно море“ е сред отборите, немалко патили от Никола Попов. Ако се върнем още към 2017 г. на мач срещу ЦСКА на „Тича“ този рефер не даде чиста дузпа за домакините за игра с ръка на Антон Недялков. ЦСКА бие с 1:0.

Тази година през април на „Лаута“ Попов си затвори очите за игра с ръка в наказателното поле на „Локомотив“ (Пд), тогава домакините биха с 1:0, а „Черно море“ основателно пусна жалба.

Резонният въпрос към футболната управа и към съдийската колегия е защо на такъв сериозен мач като „Лудогорец“ – „Черно море“ се назначава скандален рефер, чиито отсъждания почти винаги предизвикват негативни реакции? И наистина има ли някаква дълга ръка, която реди съдийските наряди?

Ако е така, родният футбол никога, ама никога няма да тръгне нагоре!

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.