Юлиян Атанасов, Специално за parallel43.bg

Приятна картинка за окото е временното класиране в efbet Лига след последните два мача от шестия кръг в понеделник. Двата варненски отбора заемат второ и трето място в класирането – нещо, което аз поне не помня откога не се е случвало и дали се е случвало въобще. Думата имат статистиците. Но не това е най-важното в случая. Все пак трябва да имаме предвид, че има отложени мачове, които могат да променят подреждането в таблицата. За мен лично като човек, който наблюдава внимателно процесите в родния футбол и специално в „Черно море“, по-важно е друго. На „Тича“ с всеки изминал кръг публиката започва да вижда и да аплодира оня игрови облик на отбора, познат от миналия сезон и донесъл сребърните медали на клуба, въпреки немалкото удари под кръста от всички страни. Ще ми се да отбележа два-три важни, според мен, акцента за сблъсъка с „Крумовград“, приключил с класическа победа на „Черно море“.

Първо, в запазена марка на черноморци като че ли се превръща отборът да демонстрира по-силна игра след почивката, когато налага своя доминиращ стил, в което разбира се няма нищо лошо. Знаем максимата, че футбол се играе 90 минути плюс продължения, а чисто футболно погледнато, второто полувреме е изключително важно, защото може да реши изхода от срещата, независимо от това какво се е случило на терена през първите 45 минути.

Класическият успех на „Черно море“ в последния мач от кръга не е изненада, след като в предния кръг командата на Илиан Илиев взе ценна победа срещу пловдивския „Локомотив“ на „Лаута“ – срещу традиционно нелек съперник и при признат от цяла България нередовен гол на домакините. Срещу „Крумовград“, според мен, в три големи плюса на домакините се оказаха разнообразието в идеите при развиване на постепенното нападение, играта без топка и тактиката, избрана от треньорския щаб на „Тича“. Сега за всеки плюс по малко.

Естествено отборът не може да бъде винен, че до почивката не е наложил категорично тези три предимства. „Черно море“ от първата минута на двубоя бе тимът, който повече желае победата, който повече задържа топката и атакува, който спазва тактическите указания и оправдано, според мен, не бърза толкова при разгръщането на нападението. Това съвсем не попречи на черноморци да сътворят добри атаки, да обстрелват вратата на съперника и дори още в 3-ата минута имаха шанс да отбележат красив гол, но мощният шут на Васил Панайотов бе избит от вратаря Георгиев. Имаше и други добри ситуации.

След почивката обаче домакините излязоха с променен облик. Доста повече движение демонстрираха в играта без топка, а и започнаха да разгръщат атаката със значително повече идеи и агресия. Това разнообразие в нападение доведе до два великолепни гола, изработени след красиви футболни атаки, попадения по учебник – и на Сула, и на влезлия на смяна Цветомир Панов. Това бяха голове – наслада за окото. Не бяха случайни попадения, не бяха плод на грешки на съперника, а пак казвам – изработени с футбол. Естествено тук е мястото да отличим и майсторския гол на Васил Панайотов преди почивката, също дошъл след ударно развита атака.
И въпреки че много се движиха по терена футболистите на „Черно море“, пролича и по-успешната треньорска тактика на Илиан Илиев и помощниците му, която тактика надделя над треньорския замисъл на Атанас Рибарски. Домакините пресираха съперника в неговата половина, но не винаги и не на всяка цена, а в определени игрови моменти, затваряха свободните пространства на крилата на „Крумовград“ и закономерно след 3:0 можеха да отбележат поне още два пъти – щеше да е справедливо на фона на играта. За положителната промяна в играта на „Черно море“ след почивката допринесоха и точните и невременни смени в състава, което е също част от тактиката.

И отново обръщам поглед към витрината на мача, която също е показателна за развитието на срещата. През втората част, по-силната за домакините, владеенето на топката е 64/36 на сто в полза на „Черно море“ (като цяло в мача е 58/42). Вярно, че в немалко мачове в съвременния футбол това не е определящ показател, но пък доказва, че черноморци са сътворили повече атаки към вратата на съперника и са създали повече заплахи. Което е факт. „Черно море“ завършва мача с 14 удара към вратата на съперника, от които 5 точни, 5 неточни и 4 блокирани. За гостите същите цифри са 0/5/3. „Крумовград“ няма точен удар във вратата, ако разбира се изключим гредата преди почивката.

От изказванията в щаба на „Черно море“ след мача заслужава да се вслушаме в думите не само на Илиан Илиев, винаги премерен и точен в оценките си, но и в казаното от Васил Панайотов. Той за пореден път подчерта силата на колективния дух и отбеляза присъствието на Исмаил Иса в центъра на атаката. Да, Иса не се разписа в срещата, но пък той е играч, който, ако се вгледаме в действията му на терена, ангажира вниманието на противниковата защита и така се отваря възможност за по-свободни действия не само в нападателната, а и в халфовата на отбора.

В заключение ще обърна внимание на още нещо, което съм споделял и друг път. Шампионатът е дълъг, много мачове има да се изиграят в различните фази на първенството и отсега да се дават крайни оценки, е прибързано. Позволих си в предходна публикация да отбележа само, че и този сезон „Черно море“ ще бъде фактор в родния шампионат. В края на седмицата варненци гостуват в Разград на „Лудогорец“, които пък в последните години винаги са били в битката за титлата. Мачът обаче е непредвидим и шансовете за успех според мен са изравнени, дори с лек превес на гостите. Стига съдийството да е нормално, каквото бе на „Тича“ в понеделник!

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.