Юлиян Атанасов,
Специално за parallel43.bg
Треньорът на ЦСКА Александър Томаш, известен още като Любимец 13 на големи родни медии – и електронни и печатни, вероятно ще даде в близките няколко дни две - три напоителни пресконференции, няколко брифинга, специални изявления пред свои медиите, поне четири пъти ще го включат пряко от тренировка на „червените”, за да види целокупна България какъв велик треньор е.
За разлика от мнозина аз не се наемам да коментирам кой какъв треньор е. Не е моя работа. Но е ненормално, според мен, всички т.нар. национални медии да лансират под път и над път един наставник, било то и на клуб с история като ЦСКА.
Не мога да пропусна глупостите, които съпътстваха тв коментара на мача ЦСКА – „Черно море” по Диема спорт. 90 на сто от приказките бяха свързани с величието на треньора, какъв неповторим спец е, в един момент коментаторчето, което явно бе нахлузило за мача червена фланелка, изцепи в ефир: „... Има достатъчно време до края „Черно море” да НЕ спечели този мач!...”
Не стига това, ами няколко пъти коментаторчето прави разни бакалски сметки без кръчмар, според които, ако Томаш спечелел 3 точки, „Левски” вземел 1 от „Арда”, а ЦСКА 48 биел „Ботев”, то ЦСКА щели да бъдат само на 3 точки от четворката! Е такава висша математика и в самото ЦСКА не са правили, вероятно.
Не мога да подмина и нелепостите на Томаш след мача. Треньорът каза, че неговият отбор вкарал ... три гола, ама единия им го отменили. Непрофесионалните съдии, видите ли. А, отгоре на всичко ЦСКА доминирали през цялото време, а съперниците нищо не сътворили в атака...
Много приказки на пазара, ще му кажа на Томаш. Защото.
Първо, ЦСКА в този мач НЕ надигра с нищо „Черно море”. Мачът бе равностоен, според мен, като отборът, който показа по-добре изградена тактика, бе тимът на Илиан Илиев. „Моряците” можеха да решат нещата окончателно още до почивката, имаха възможност да го сторят и при добри атака през втората част, но не им достигна последния пас. При 2:0 мачът сръшваше. Второ, активът на ЦСКА, когато играха с вятъра, бе един наистина майсторски шут на Илиан джуниър, спасен перфектно от Пламен Илиев. Аз лично надиграване не видях.
В заключение: Сигурен съм, че отборът на „Черно море” ще съжалява повече за изпуснатите 3 точки. Просто защото в годините Илиан Илиев успя да промени манталитета на играчите и това е огромната му заслуга. Ако преди години „Черно море” трепереше при вида на табелата „София”, днес „морето” играе със самочувствие в столицата и все по-трудно губи.
Това е! Ама Илиан работи и не дава пресконференции под път и над път

