Юлиян Атанасов, Специално за parallel43
... Хайде този път да е по-различно.
... Паоло Малдини, легендата на „Милан” и на калчото, бе на 41 г. и бе действащ футболист, железен бранител. С 902 клубни мача и 126 в националния отбор.
Никой не го нарече пенсия.
На 41 г. спря с футбола Райън Гигс, а до 34-ата си година игра в националния отбор. С 963 клубни мача и 64 срещи в националния отбор.
Никой не го нарече пенсия.
На 41 г. спря с футбола аржентинската звезда Хавиер Санети. С 956 клубни мача и 145 мача в националния отбор.
Никой не го нарече пенсия.
Джанлуиджи Буфон пази на 41 г.
Никой не го нарече пенсия.
На 40 г. Дино Дзоф стана световен шампион.
И него не го нарекоха пенсия.
Според заклети разбирачи обаче, румънският голмайстор Клаудиу Кешеру на 37 години е ... „пенсия”.
Вкараха го в графата на пенсионерите в мига, в който няколко информационни агенции гръмнаха едновременно, че Кешеру ще подпише договор с „Черно море”.
И типично по нашенски същите тези разбирачи заявиха категорично, че нямало смисъл от подобен трансфер. Навършвал през декември 38 г. Щяло да стане същото като с Марио Жардел.
Нещо повече, друг виден разбирач на играта обяви, че сега Атанас Илиев и Иса щели да треперят, щото щели да имат конкуренция. Нищо, че Наско Илиев отдавна не е част от отбора на „Черно море”...
Сравненията с Жардел пък са абсолютно безпочвени. Бразилецът се приземи на „Тича” като от друга планета, не бе и помирисвал български футбол.
Кешеру има 6 сезона с „Лудогорец” и познава със затворени очи родния футболен шампионат.
Ще ми се още малко примери да дам за спортно дълголетие, този път от родното първенство.
Мартин Камбуров е голмайстор на А група за всички времена с 256 гола. На 41 г. бе на терена и с екипа на „Берое” вкара 10 гола. На 40 години стана голмайстор в А група с 18 гола, а на 41 – най-добър нападател в България.
И не го наричаха пенсионер.
И още един пример, този път с „Черно море”.
Питайте феновете от зелено-бялата агитка чие име са скандирали най-много през годините (изключваме последните сезони, в които любимец съвсем резонно е треньорът Илиан Илиев).
Георги Илиев. Емблема на „Черно море”. Легенда на „Черно море”. Агитката припваше „Жоро Илиев! Един е Жоро Илиев!”. На 38 г. същият този Жоро Илиев игра с екипа на родния „Черно море” и вдигаше трибуните на крак. Маестро във футбола. Можещ, интелигентен, отличен футболист.
Някой да го нарече пенсионер?
И още.
На 39 г. в „Байерн” (Мюнхен) Лотар Матеус пенсионер ли беше?
А Франко Барези в „Милан” на 37? И той ли беше пенсионер?
На 39 г. днес Лука Модрич пенсионер ли е?
Да, ще кажете, ама те са гениални футболисти. На гения им се дължи футболното дълголетие. И на класата им. Кешеру не е такава класа.
Да, добавям аз. Гениални са. Но и шампионатите, в които играят са класи, класи, класи отгоре в сравнение с нашето първенство. Мерителните единици са различни!
Тъй че уважаемите капацитети и разбирачи нека си спестят прибързаното пенсиониране. Кешеру не идва от нищото. Може да не е играл една година футбол, но който си го може, си го може. На този футболист не може да се отрече едно – завиден усет към пласиране и към гола. Ако ги нямаше тези качества, нямаше да бъде голмайстор на „Лудогорец” – 169 мача с отбелязани 113 гола. Шест пъти шампион на България.
А, между другото, играе в националния отбор на Румъния, когато е на 34.
А дали ще помогне на „Черно море” в най-трудния сезон – сезонът на доказване, че среброто не е случайност, ще стане ясно. Нека минат поне няколко кръга!
Да не забравяме, че времето е най-великият и непогрешим съдник!