Юлиян Атанасов, Специално за parallel43.bg

„Черно море“ направи равен на „Тича“ с изравнителен гол дълбоко в добавеното време. Попадението падна, тъй като домакините до последния съдийски сигнал не спираха да търсят гола, а Живко Атанасов бе точно там, където трябваше, за да се разпише за пореден път и да помогне на отбора да продължи домакинската си серия без загуба.

В интерес на истината заслугата за точката е до голяма степен и на публиката, която отново, за кой ли път, бе 12-ият играч на черноморци. На толкова вярна и всеотдайна публика малцина отбори от efbet Лига могат да се радват. Отборът на домакините получи твърде ранен гол, едва в 14-ата минута, а до 97-ата на двубоя зелено-бялата агитка не спря нито за миг да скандира, да пее и да окуражава своите. Както и да погледнем към този факт, една такава подкрепа дава криле на отбора.

Иначе е прав треньорът на „моряците“ Илиан Илиев да е недоволен от своите и вероятно ще има доста забележки за играта. За разлика от някои други срещи, когато наставникът е заявявал, че липсва последният пас, според мен този път липсваше головият удар. Последни пасове имаше немалко, особено ако се върнем към второ полувреме, в което домакините диктуваха напълно нещата на игралното поле. Имаше доста създадени голови ситуации, имаше удобни топки, пуснати успоредно на гол линията, но там пък не се намираше кой да подложи крак.

А за това, че домакините са упражнили натиск и са създали ситуации, свидетелства витрината на мача, към която традиционно обръщам поглед. Какво сочат цифрите?

В мача играчите на „Черно море“ са отправили17 удара към вратаря Господинов, от които 6 точни, 7 неточни и 4 блокирани. Гостите в същата статистика имат 8 удара – 3 точни, 3 неточни и 2 блокирани. Пламен Илиев има 2 спасявания за 97 минути игра, а Анатоли Иванов – 5. Т.е. и цифрите сочат, че домакините са упражнили натиск. Въпросът е защо той не е довел до реализиране на гол по-рано, а и защо са пропуснати добрите ситуации.

От една страна, отговорът е лесен: няма отбор, който да не пропуска голови положения. Факт е. От друга страна обаче е факт, че макар „Черно море“ да притежава добри и можещи офанзивни футболисти, в състава липсва изявен голаджия, който да бележи. Обикновено във вратата на съперника се разписват халфове или защитници. И този факт не може да не сложи отпечатък върху играта и реализацията на тима. И миналия сезон, когато „Черно море“ спечели среброто, и сега играчите на „моряците“ споделят, че успехите им идат най-вече благодарение на колективния дух и мъжката игра. Това е безспорен факт. От друга страна, нека погледнем към последния трансферен прозорец. Всички отбори, които заявиха претенции за нещо в настоящия шампионат (отделен е въпросът доколко тези претенции са сериозни), привлякоха нови играчи. Закъсалият ЦСКА привлече петима, ако не се лъжа. Дори по-скромните отбори използваха трансферния прозорец. „Черно море“ привлече един футболист под наем от „Крумовград“, който не се появи в мача срещу „Арда“. „Черно море“ дори не привлече собствения си играч Илиан Илиев – младши, който бе свободен агент и бе дръпнат в ЦСКА. Влизането в тима на румънеца Кешеру може да даде резултат, но това ще покаже времето. Така че когато говорим за създадени, но нереализирани ситуации, трябва да имаме предвид и факта с трансферите…

Сега малко за предстоящото дерби „Спартак“ – „Черно море“. Първо, с риск да бъда критикуван, ще споделя, че мачът в неделя не е битка за Варна! Битка за Варна няма. Битката за Варна я е водил Владислав Варненчик през далечната 1444 г. Битката за Варна, използвана във футболната риторика, е ненужно клише, каквото са Битката за Пловдив, Битката за Тракия и др. Защо Битката за Варна е клише?

Защото Варна има два отбора и каквото и да се случи в срещата между тях, на каквото и ниво да се сблъскат, и двата тима ще продължат участието си – този сезон в efbet Лига. Срещата не е Битка за Варна, защото по принцип участието и на двата тима в настоящия сезон не е битка, а футболна война с участието на всички 16 отбора. Каквото и да се случи в сблъсъка в неделя на Коритото, един мач не решава нищо – нито за единия, нито за другия отбор в развитието на футболната война. Мачът в неделя носи 3 точки, носи 1 точка или не носи нищо. Точно толкова, колкото всеки друг мач.

И още. Напълно възможно е единият тим да спечели и в края на сезона да се озове в края на класирането, а изгубилият тим да се озове в Европа. Всичко е възможно.

Затова аз лично предпочитам да се говори за голямото градско дерби. Дербито е мач, на който по принцип не може да се предвиди изходът. В каквато и моментна форма да се намират съперниците, където и да са в класирането, в едно дерби, каквото е неделното, всичко може да се случи. Защо ли? Защото по принцип зарядът в този мач е много, много по-висок! Настройката на играчите е коренно различна. Себераздаването на терена – също. Мотивацията на двамата треньори също е различна, избраната от тях тактика – също. Все условия, които правят мача наистина интересен!

Разбира се зарядът сред феновете е също огромен и по-различен от всяка друга среща. Нямам съмнение, че в неделя ще има здрав мач. Дай, Боже, да е коректен и само с футболни средства! За това могат да помогнат и привържениците на двата отбора – с подходяща хореография, която да надъха любимците им.

Не мога да отбележа и още един факт. Не е нормално, а и доколкото зная няма такава практика, билетите за гостуващата агитка да са по-скъпи, отколкото за домакините. Ако в този факт е търсен някакъв ефект, дори повече психологически, не толкова финансов, е напълно неоправдано, според мен. Ако е писано единият отбор да спечели, той може да постигне победа и без нито един свой привърженик на трибуните. В същото време мисля, че каквато и цена да бъде обявена за привържениците на символичния гост, феновете, решили да подкрепят отбора, ще го направят.

В заключение: Аз естествено като варненец и любител на този спорт си имам моя фаворит в сблъсъка. Не ми е приятно да чета по социалните мрежи грозни обиди – нито от едната, нито от другата страна. Нека всички се постараем в неделя да бъде празник за футбола и празник за Варна!

Мисля, че е възможно!

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.