За периода 17 – 22 май регистрираната в РЗИ - Варна остра заразна заболeваемост е следната:
Броят на регистрираните чревни инфекции е 24 случая срещу 23 от предходната седмица. За тази седмица са регистрирани 13 лица със салмонелоза (заболяемост 3,02‰), 7 лица с ентероколити (1,62‰), 1 лице с вирусен хепатит (заболяемост 0,23‰) и 3 лица с кампилобактер (заболяемост 0,70‰).
От въздушно - капковите инфекции (без грип и ОРЗ) са регистрирани за тази седмица:
18 случая с варицела със заболяемост 4,18‰ срещу 34 случая с варицела със заболяемост 7,89‰ от предходната седмица; 51 лица със скарлатина със заболяемост 11,84‰ срещу 47 лица със скарлатина със заболяемост 10,91‰ от предходната седмица. Регистрирани са 9 лица с коклюш със заболяемост 2,09‰, срещу 7 заболели от предходната седмица (заболяемост 1,62‰).
Броят на регистрираните остри респираторни заболявания (ОРЗ) е следният: през настоящата седмица са регистрирани 323 случая със заболяемост 7,50‰ срещу 235 случая със заболяемост 5,45‰ от предходната седмица. Заболели от грип са 4 лица (заболяемост 0,09‰), срещу 1 лице за предходната седмица ззаболяемост 0,02‰). Съобщени са 21 лица с усложнения от грип и ОРЗ, срещу 36 от предходната седмица.
Регистрирани са 68 лица ухапани от кърлеж, срещу 62 от предходната седмица.
В имунизационния кабинет към РЗИ-Варна през отчетния период има 3 извършени имунизации срещу COVID-19 и 4 срещу жълта треска.
Извършени са епидемиологични проучвания на 72 лица във връзка с регистрираните през периода остри инфекциозни заболявания.
Радиофизични и радиохимични изследвания
С четирикратно измерване в работни дни пред РЗИ – Варна се следи нивото на естествения радиационен гама-фон. През изтеклия период стойностите на гама-фона са нормални и варират между 0,09 и 0,11 (µSv/ h) микросиверта за час. Отклонения извън нормалните флуктуации на гама-фона не са констатирани.
Извършени са 20 инспекции в обекти, използващи източници на йонизиращи лъчения (ИЙЛ) при осъществяване на държавен здравен контрол за спазване изискванията за защита на лицата от въздействието на йонизиращи лъчения, с цел проверка на документацията и спазване изискванията и правилата за радиационна защита.
Съгласно Заповед №РД-01-14 от 12.01.2021 г. на министъра на здравеопазването относно контрола на радиационните фактори на жизнената среда са извършени анализи на 4 броя проби храни от търговската мрежа, в т.ч. храни с местен произход по радиологични показатели: сумарна специфична активност на цезий-134 + цезий-137 и калий-40.
Получените резултати не превишават допустимите норми, определени в Наредба №11 от 18.04.2002 г. за определяне на изискванията към границите на радиоактивното замърсяване на храните.
Контрол на обекти
Служители на отдел ДЗК извършиха проверки в 92 обекта, включващи: детски градини, училища и здравни кабинети към тях, центрове за работа с деца, хотел, басейн, пералня, СПА център, фитнес зала, салони за красота, обекти за търговия с козметични продукти, водоснабдителни обекти, разливочни към детски градини и други.
През отчетния период са изготвени и връчени 5 предписания за хигиенни и противоепидемични мерки.
Във връзка с установени нарушения на здравното законодателство са съставени и връчени 3 акта за административни нарушения на физически лица.
Обработени са и са изготвени отговори на множество жалби, сигнали и запитвания, постъпили в инспекцията.
От служители на отдел “Организация и контрол на медицинските дейности” са осъществени 29 инспекции в лечебни заведения за извънболнична помощ (ЛЗИБП), лечебни заведения за болнична помощ (ЛЗБП) и аптеки. Не са констатирани нарушения.
Издадени са 3 удостоверения за недостатъчност за лекари специалисти и 5 удостоверения, с които се удостоверява, че ЛЗ отговаря на здравните изисквания и на съответния медицински стандарт.
Всички документи по постъпилите преписки за регистрация и пререгистрация на ЛЗИБП са окомплектовани, описани, заверени, сканирани и изпратени в Изпълнителна агенция „Медицински надзор”.
Мониторинг на водата
1. Населени места с въведено режимно водоснабдяване: няма данни
2. Брой населени места, в които са извършени изследвания за съответния период: 13
3. Брой изследвани проби при консуматорите от централно водоснабдени населени места по микробиологични показатели: 17
4. От тях не отговарят на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели: 1
с. Брестак – колиформи – 12 КОЕ/100 мл., при норма – 0КОЕ/100 мл.
5. Брой изследвани проби при консуматорите от централно водоснабдени населени места по физико-химични показатели: 17
6. От тях не отговарят на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели: 4
- с. Левски – нитрати – нитрати- 66,5 мг/л, при норма – 50 мг/л
- с. Габърница – остатъчен свободен хлор – 1,14 мг/л, при норма 0,3-0,4мг/л, мирис – неприемлив
- гр. Провадия - остатъчен свободен хлор – 0,7 мг/л, при норма 0,3-0,4мг/л, мирис – неприемлив;
- гр. Варна, к.к. „Златни пясъци“ - остатъчен свободен хлор – 0,59 мг/л, при норма 0,3- 0,4мг/л, мирис – неприемлив
(Забележка: във връзка с превенция на легионелозите, през туристическия сезон се допуска концентрация на остатъчен свободен хлор до 0,6 мг/л на крана при най-близките потребители)
При анализа на острата заразна заболяемост, не са установени заболявания, предавани по воден път.
Предприети административни мерки: Издадени са 3 предписания до ръководителите на ЕТР при ВиК-Варна ООД за регулиране на процеса на дезинфекция и провеждане на учестен мониторинг на питейната вода до стандартен резултат. Издадено е 1 предписание до кмета на община Суворово за информиране на населението за съдържание на нитрати в питейната вода над максималната стойност от 50 мг/л.
РЗИ-Варна препоръчва питейната вода със съдържание на нитрати повече от 50 мг/л да не се ползва за пиене и приготвяне на храна от следните уязвими групи от населението: бременни жени, кърмачки, кърмачета, хора със заболявания на храносмилателната система и панкреаса. Кметовете на общини следва да уведомят населението и общопрактикуващите лекари.