Празникът на Варна, който се чества на 15 август, отново ще бъде неприсъствен ден. Това реши Общинският съвет с 36 гласа „за“. Само един съветник гласува „против“.
Християнският празник Свето Успение Богородично е определен за ден на Варна с решение на Общинския съвет във Варна от 1993 г., а за първи път е почивен ден през 2007 г. От тогава до сега традицията се спазва без прекъсване.
Гласувано бе също да се осигурят до 1,862 млн. лева с ДДС от местната хазна за съфинансиране на проектите, одобрени по новата програма за саниране, в които има обекти – общинска собственост. 31 сгради са включени в списъка за саниране със средства по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“ в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост, като в 10 от сградите има обекти, собственост на общината. Средствата ще бъдат заложени в общинските бюджети за следващите две години.
Към момента има забавяне на изпълнението на програмата. В национален мащаб от над 700 одобрени проекта са подписани едва 23 договора, стана ясно на днешното заседание
Друго решение, което съветниците взеха, е да се увеличи капиталът на „ДКЦ Св. Иван Рилски“ в кв. „Аспарухово“ със 148 550 лв. Това е стойността на отпуснатите от общинския бюджет средства за ремонт на първи етаж на сградата.
Общинският съвет даде съгласието си старите автобуси на „Градски транспорт“, които бяха заменени от електробуси, да се бракуват. От експлоатация ще бъдат извадени 53 амортизирани превозни средства.
5 варненски двойки с репродуктивни проблеми ще бъдат подпомогнати от общинската инвитро програма. Десет от семействата ще получат по 2 000 лв. за медицински изследвания и манипулации, а останалите пет – по 3 500 лв. за инвитро с донорска яйцеклетка, реши с пълно единодушие Общинският съвет на днешното си заседание. Общата отпусната сума е в размер на 37 500 лв.
Местният парламент даде също така съгласието си програмата „Зеленият двор на Варна“ да бъде възстановена и включена в Приложение 8 при актуализация на Бюджета на Варна. Проектът е създаден от МУ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ и подкрепян и дофинансиран от общината. По програмата е основан център за ранна социализация и превенция на отклоненията във физическото и психичното здраве и развитие на деца до 3-годишна възраст.
С решение на местния парламент ще бъдат разкрити две щатни бройки яслени медицински сестри. Това ще позволи в ДГ „Палечко“ да се открие втора яслена група от 1 септември 2024 г.
Съветниците гласуваха също Община Варна да се включи като партньор в два проекта, финансирани по Програма Интеррег NEXT „Черноморски басейн“, Единият проект е „Zero – C”, който има за цел да насърчи публичните органи, неправителствени организации, академичните среди да постигнат нулеви въглеродни емисии. Водеща е турска организация с партньори от Гърция, Украйна, България и Грузия. Вторият проект – “Green Lab”, е насочен към създаването на експериментални паркове чрез прилагане на иновативни решения като интелигентно напояване, системи за възобновяема енергия и подобряване на биологичното разнообразие. Водещата организация по този проект е община Есенюрт (Истанбул), а групата партньори е формирана от Гърция, България и Украйна.
Общият бюджет на всеки един от проектите е до 1,5 млн. евро. Бюджетът на Варна е все още неуточнен и варира между 200 и 350 хил. евро в зависимост от броя партньори. 90% от средствата са осигурени от програмата, 8% - от МРРБ и 2% от бенефициента – Община Варна. Срокът за кандидатстване и подаване на проектните предложения е до 28 юни 2024 г.